A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Малокопанівський старостинський округ Голопристанської міської ради
Херсонська область, Скадовський район

Природоохоронне науково - дослідне відділення "Буркути"

Природоохоронне науково-дослідне відділення «Буркути» Національного природного парку «Олешківські піски» охоплює площу 1240,2 га (15,5% території парку), включаючи землі Виноградівської та Малокопанівської сільських рад (Олешківського і Голопристанського районів ).

Ще наприкінці ХІХ століття перші дослідники природи Нижнього Подніпров’я звернули увагу на незвичайний склад фауни та флори цього куточку пісків. Склалось таке враження, що сама природа здійснила тут унікальний експеримент по змішуванню видів тварин та рослин з самих віддалених природних зон. 

Буркути -це острів цілинної природи. 

Березові гайки рясно вкривають низини, подекуди і схили, а іноді і вершини горбів. Краєвиди Буркут змінюються від піщаного лісостепу з березовими гайками (сагами) до невеличких озер зарослих осокою і очеретом. Буркути дійсно унікальні – посеред сухого піщаного степу, соснового лісу дивом зберігся унікальний доісторичний оазис: луки, озера, болота та невеличкі гайки.

Природоохоронне науково-дослідне відділення «Буркути» здійснює державний контроль за дотриманням режиму територій, використанням, відтворенням, охороною і захистом природних екосистем у зоні розміщення відділення. З цією метою на території відділення проводяться патрулювання, рейдові виїзди, встановлюються  інформаційно-охоронні знаки, протипожежні аншлаги та шлагбауми. Фахівці природоохоронного відділення організовують та проводять науково-дослідні, профілактичні, протипожежні та екологічні заходи.

 

Екологічна стежка «Березовий гай»

Розташування: Екологічна стежка (далі ЕС) «Березовий гай» знаходиться в Голопристанському районі Херсонської області Нижньодніпровських (Олешківських) пісків на території природоохоронного науково – дослідного відділення «Буркути» на відстані 8км від села Малі Копані.

Дістатися з обласного центру до с. Малі Копані можна автомобільним транспортом (маршрут Херсон Буркути). 

Землекористування: екологічна стежка знаходиться на землях Малокопанівської сільської ради природоохоронного науково-дослідного відділення «Буркути». 

Значення екологічної стежки: навчально-виховне, природоохоронне, дослідницьке, рекреаційне.

Екологічна стежка - одна з форм виховання любові до природи, бережливого відношення до неї, а також, як об’єкт для проведення екологічних спостережень, досліджень та екскурсій з метою ознайомлення з видовим різноманіттям флори та фауни. 

ЕС розрахована для дітей старшого дошкільного віку, учнів шкіл, вчителів, батьків, екскурсійних груп та відвідується організовано під керівництвом екскурсовода. Однак при наявності спеціально розроблених буклетів-путівників можливе ознайомлення з екологічною стежкою самостійно.

Короткий опис маршруту: Загальна протяжність стежки – 2 км 350 м тривалістю 2.5 години пішої прогулянки. 

Маршрут замкнутий, середнього ступеня важкості у проходженні. На маршруті передбачено 4 видових зупинки, на яких екскурсовод ознайомить відвідувачів із унікальністю флори, фауни та ландшафтним різноманіттям Парку.

Маючи не надто велику протяжність, екскурсійний маршрут «Березовий гай» розкриває краєзнавчі та природні цінності не тільки Національного природного парку «Олешківські піски», а й природи Херсонського краю. Буркути дійсно унікальні – посеред сухого піщаного степу, соснового лісу дивом зберігся унікальний доісторичний оазис: луки, озера, болота та невеличкі гайки. Краєвиди екологічної стежки змінюються від піщаного лісостепу з березовими гайками (сагами) до невеличких озер зарослих осокою і очеретом.

Стан екологічної стежки: задовільний. 

Використання екологічної стежки: рекреація, просвіта, навчання, ведення пропагандиської роботи з питань охорони природи, створення умов для виховання екологічної грамотності та відпочинку.

Забороняється: відхилятися від маршруту, створювати зайвий шум, засмічувати територію, розводити багаття, розорювати та псувати інформаційні щити й аншлаги, охоронні знаки, завдавати шкоду рослинному і тваринному світу.

Стисла характеристика екологічної стежки з описом екскурсійного маршруту:

Екологічна стежка «Березовий гай» знаходиться в Голопристанському районі Херсонської області Нижньодніпровських (Олешківських) пісків на території природоохоронного науково – дослідного відділення «Буркути», відстань 8км від села Малі Копані.

Протяжність даного маршруту 2 км 350 м, який розрахований на 2,5 години пішохідної прогулянки. 

1-а зупинка. Маршрут починається з місця відпочинку №1 «Березовий гай». Тут збирається група відвідувачів, відбувається знайомство з Парком в цілому, з правилами поведінки та особливостями маршруту, по якому буде спрямована подорож. Це гарне та затишне місце у кожну пору року.

На території збудована очеретяна альтанка з двома столами та стільцями, колодязь та інформаційні щити.

Царює в даній місцевості береза дніпровська - ендемік Нижньодніпровських пісків, занесений до Червоної книги України. 

Зустрічається цей вид у вигляді невеличких гайків (колок), частіше в комплексі з іншими представниками лісової рослинності - сосни звичайної, сосни кримської, тополі тремтячої. Ранньою весною тут можна зустріти такі весняні рослини, як: бурачок дрібний (малий), вероніка трипала, крупка весняна, костянець парасольковий, роговик український, роговик болгарський тощо.

 

За допомогою Європейського Союзу в рамках проекту "Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища" виготовлено два стенди та встановлено на території екологічної стежки «Березовий гай». 

2-а зупинка «Ковила»

Вражає та приваблює це місце своєю незрівняною красою та духмяним ароматом ковили дніпровської - символу степу, різнотрав’ям, що пристосоване до посухи південного степу.

3-тя зупинка «Зелене озеро»

Степова рослинність поступово перходить в лучну й болотяну. На шляху - «Зелене озеро», це місце навіть в посушливий період має яскраво-зелений трав’янистий килим з осоки й очерету, звідки й сама назва цього озера – «Зелене».

Зустрічаються тут такі представники фауни як: лисиця звичайна, заєць-русак, мишівка степова. Прилітають сюди і птахи: фазан звичайний, куріпка сіра, ворона сіра, лунь польовий. Добре пристосовані саме до таких умов плазуни: гадюка степова, ящурка різнокольорова, ящірка прудка,полоз жовточеревий каспійський, вуж звичайний. 

4-та зупинка «Лисяча нора»

На маршруті  бачимо нору лисиці звичайної. Хижак характерний для даної місцевості, який також в даний час підлягає охороні.

Серед птахів зустрічається такі види-жайворонок польовий, фазан звичайний, куріпка сіра, синиця велика, лунь польовий, лелека білий.

Цікавими і привабливими об’єктами пізнання, для пересічних відпочиваючих та науковців, переважно є рідкісні й зникаючі види рослин, лісові насадження природного походження. На території Парку знаходиться одне з найбільших місць зростань диких орхідей – це луки урочища «Буркути».

Лучно-степова рослинність представлена такими видами, як плакун верболистий, агалик-трава гірська, воловик гмеліна, сон лучний, цибуля волотиста, цибуля круглоголова, морква дика тощо.

Влітку й восени березові та осинові гаї щедро дарують нам такі делікатеси як білий гриб, підосиновик, підберезник, рядовки та маслюк звичайний.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора